Tako za odrasle kot za otroke in mladostnike je pogovor ena najosnovnejših psiholoških potreb. Pogovor ne pomaga le v stiski, temveč tudi v času zadovoljstva in uspešnosti.
Če imamo vsaj eno osebo, na katero se lahko zanesemo, ki nas posluša, ko smo zaskrbljeni, nam pogovor z njo lahko pomaga izboljšati kognitivno vzdržljivost (odpornost) in preprečiti kognitivni upad, povezan z nevrodegenerativnimi procesi in staranjem.
Kognitivna vzdržljivost se nanaša na splošno sposobnost kognitivnih procesov, da so manj dovzetni za strukturne spremembe možganov, povezane s starostjo in različnimi boleznimi. Študije kažejo, da podpora socialnih odnosov zmanjšuje tveganje za degenerativne bolezni.
Iz rezultatov opisane študije je razvidno, da je socialna podpora v obliki »podpornega poslušanja« povezana z večjo kognitivno vzdržljivostjo. Ustrezna socialna podpora je torej povezana z ohranjanjem kognitivnih funkcij, katerih upad bi sicer pomenil povečano ranljivost za nevrodegenrativne spremembe še v predklinični fazi. Globlje razumevanje mehanizmov socialne podpore lahko pomaga pri ozaveščanju o strategijah za zmanjšanje tveganj nevrodegenrativnih bolezni in s tem povečanje kognitivne vzdržljivosti.
Having a Good Listener Improves Your Brain Health – Neuroscience News